WEEKEND WRAP: History made an... | Australian Olympic Committee
NEWS

WEEKEND WRAP: History made and Tokyo 2020 quotas claimed

Author imageAOC26 Aug 2019

WEEKEND WRAP: It was an historic weekend in Australian sport, with the Boomers first ever win over basketball juggernauts, the USA, and Australia earning more Tokyo 2020 quota spots.

Over 52,000 screaming fans were lucky enough to witness history as the Boomers took down the US Men’s National team for

ever.

The US had seemed untouchable for the Aussie men throughout history, that was until they broke their 78-game winning streak with a 98-94 victory on Saturday in Melbourne.

Triple Olympian,

led the charge, scoring 30 points in front of Australia’s biggest ever basketball crowd.

 

In more exciting Basketball news, the U18 women won gold in the FIBA 3x3 U18 Asian Cup. The Team featured Buenos Aires 2018 Youth Olympic bronze medallist, Ruby Porter.

CANOE

Paddlers, Jordan Wood and Riley Fitzsimmons

 after a thrilling performance in the final of the K2 1000 at the ICF Canoe Sprint World Championships in Szeged, Hungary.

The pair came fifth in the final and join the Men’s K4 team of

, Tom Green, Jackson Collins and Matt Goble and the Women’s K4 team of
Alyce Burnett
,
Jo Brigden-Jones
,
Alyssa Bull
and Jaime Roberts who also secured quotas to Tokyo at the 2019 World Championships.

ROWING

Nine of Australia's Olympic rowing crews progressed to the quarter and semi-finals at the 2019 Rowing World Championships in Austria over the weekend.

The Women’s Pair, Men’s Four, Women’s Four and Men’s Quadruple Scull all won their heats to progress to quarter or semi-finals, while the Lightweight Men’s Double Scull, Lightweight Women’s Double Scull, Lightweight Men’s Single Scull, Men’s Double Scull and Men’s Pair all progressed to their respective quarter-finals.

Racing continues this week and you can find out when the Aussies are up next

SURFING

Adrian Buchan, Soli Bailey and Owen Wright have joined fellow countrymen Julian Wilson, Wade Carmichael and Jack Freestone in making it through the elimination rounds of World Surf League’s Tahiti Pro, Teahupo’o.

The men will continue on to the Round of 32, with competition currently on standby awaiting appropriate weather conditions.

JUDO

Australia’s Judoka are currently competing at the Judo World Championships in Tokyo, with Rio 2016’s

(-60 kg) making it as far as the Round of 16.

Brother,

(-66 kg) and Aussie teammates Calvin Knoester (-73 kg),
Eoin Coughlan
(-81 kg), Harrison Cassar (-90 kg), Liam Park (+100 kg), Tina Easton (-52 kg), Maeve Coughlan (-63 kg), Aoife Coughlan (-70 kg) will continue throughout the week.

ATHLETICS

Stewart McSweyn equalled his recent PB at the Paris Diamond League, running 1500m in 3.31.81, the same time he ran at the Monaco edition of the Diamond League last month.

McSweyn came 7th overall, while in other results, Nick Hough also came 7th in the 110m Hurdles (13.98), and Birmingham Diamond League winner, 

came 9th in High Jump (2.19m).
Morgan Mitchell
also came 9th in the 800m (2.00.81).

SWIMMING

Australia's junior swimmers took on the world at the FINA Junior World Championships in Budapest, with rising star Lani Pallister winning three individual gold and three silver medals (one individual and two relay) which also earned her the Female Swimmer of the Meet award.

The 17-year-old set new Championship Records in each of her individual events, the 1500m, 800m, 400m and became one of only 11 women to break the 16-minute barrier for the 1500m in 2019.

SHOOTING

Aussie shooters claimed another Tokyo 2020 spot to go with their silverware at the ISSF World Cup Shotgun event in Lahti, Finland.

Penny Smith won gold and an Olympic quota place in the Trap Women with Rio Olympian,

picking up bronze.

In the Skeet Women event,

placed 55th with Luke Argiro coming 73rd, Rio 2016’s
Paul Adams
98th and dual-Olympian
Keith Ferguson
119th for the men.

Thomas Grice placed 16th, Mitchell Illes, 27th and Jack Wallace 54th in the Trap Men, while in the Trap Mixed Team event, Rio Olympic Champion

and Grice placed 5th while Smith and Illes finished 14th.

BADMINTON

The Badminton World Championships took place in Basel, Switzerland with Daniel Fan and Hsuan-Yu Wendy Chen competing in the men’s and women’s singles. Fan did not proceed past the first round, while Chen was knocked out in the second.

Simon Wing Hang Leung and Mitchell Wheller teamed up for the Men’s Doubles, going down to the USA in Round One, while Setyana Mapasa and Gronya Somerville started with a sharp victory over Canada 21-16 21-16 in the first round before going down to hosts Japan in Round Two.

Leung and Somerville then paired up for the Mixed Doubles event, beating Russia in round One before China ended their campaign in the second.

READ MORE